Archiv akcí

Správná hračka na Hračkobraní

 

Označení „Správná hračka – vybráno odborníky“ bylo založeno v roce 1994. Jedná se o společný projekt Sdružení pro hračku a hru, Asociace hračka Unie výtvarných umělců ČR a Asociace předškolní výchovy. Cílem je podpořit tvorbu a prodej dobrých hraček a jejich rozšiřování mezi dětskou populaci. Hodnoceny jsou hračky a herní předměty určené dětem předškolního věku. Nikdy nekupujte hračky, které nenesou označení. Ale pozor! Certifikovaná bezpečnost a zdravotní nezávadnost hraček se totiž netýká toho nejdůležitějšího pro rozvoj dítěte: estetické a výchovné kvality. Nadstandardní označení „Správná hračka – vybráno odborníky“ je pro rodiče i pedagogy pomůckou při rozhodování o nákupu hraček. Za 25 ročníků bylo oceněno několik stovek hraček, z nichž mnoho již není na trhu dostupných. Všechny jsou však inspirující. Hledejte hračky se zeleným označením Správná hračka v prodejně, kde rádi nakupujete; nebudou-li na skladě, vybírejte jen hračky, které by při podobném hodnocení i ve Vašich očích obstály. Stálou výstavu vybraných oceněných hraček můžete vidět ve sklepení severního křídla zámku v Kamenici nad Lipou. Hračky oceněné v posledním roce jsou vystaveny jako součást festivalu Hračkobraní (www.hrackobrani.cz). Přehled oceněných hraček je zveřejněn na www.sdruzenihracky.cz, přehled posledních ročníků s vyobrazením a údaji o výrobci na www.art-visual.cz/ah. Mnozí z výrobců, jejichž hračky získaly toto ocenění, jsou účastníky festivalu Hračkobraní. Jejich prostřednictvím tak dochází k vítanému propojení obou projektů, směřujících k podpoře kvalitních hraček a jejich uplatnění na trhu. Malým příspěvkem k tomuto velkému cíli je i právě probíhající výstava „Správných hraček“, které jste mohli vidět na jednotlivých ročnících festivalu Hračkobraní.

 

 

 

  

 

 

KAMENICKÉ OSOBNOSTI III.

Květnová výstava Kamenické osobnosti III. je třetím pokračováním výstavního cyklu, v němž představujeme významné osobnosti, různým způsobem spjaté s Kamenicí nad Lipou, jejichž výročí narození nebo úmrtí si v letošním roce připomínáme.

Výstava mapuje pomocí archivních dokumentů i trojrozměrných předmětů z muzejní sbírky životní pouť více než dvaceti osobností, jež se každá svým způsobem zasloužila o Kamenici nad Lipou. Opět mezi nimi nalezneme pestrou paletu povolání a zájmů od středověkého učence, přes vědce a univerzitního profesora, učitele, malíře, hudebníky či sběratele, vlasteneckého kněze, až po nejznámějšího rodáka – hudebního skladatele Vítězslava Nováka.
Zájem návštěvníků o minulé díly cyklu vytváří předpoklad pro pokračování v připomínání dalších významných občanů, kteří spoluvytvářeli dějiny Kamenice nad Lipou.
Výstava bude poprvé přístupná v rámci akce První růžový máj 1. května od 14 hodin a potrvá do 30. května 2019.

 

  

 

OBRAZY A FOTOGRAFIE Amálie Buřilové a Karla Dvořáka

(Městské muzeum v Kamenici nad Lipou, výstavní síň na zámku, 30. 3. – 28. 4. 2019)

V dubnu prezentují ve výstavní síni muzea své obrazy a fotografie Amálie Buřilová Karel Dvořák. Tvůrčí i životní partneři společně fotografují podle svých slov vše krásné, co potkají na svých cestách po Čechách. Amálie Buřilová působí v jižních Čechách již sedm let a má za sebou několik výstav (mj.  v roce 2013 i zde na zámku v Kamenici nad Lipou) v Jindřichově Hradci, Třeboni apod. Pracuje jako fotograf portálu Hradec žije. K malování obrázků se dostala před několika lety.

Karel Dvořákzačal s fotografováním až když se seznámil s Amálií. Společně vystavují od loňského roku převážně na jihu Čech (Velešín, Týn nad Vltavou, České Budějovice). Své fotografie prezentují též na společném facebookovém profilu. 

Výstavu zahájí vernisáž v sobotu 30. března 2019 v 15 hodin. Vystoupí žáci ZUŠ Kamenice nad Lipou.

 

  

 

 

JÁ TO ZKUSÍM

Výstavní síň Městského muzea na zámku bude v říjnu patřit dílům kamenického rodáka a patriota Karla Beránka. Narodil se v Kamenici roku 1946 a absolvoval zde základní školu. V roce 1960 nastoupil do učení na soustružníka do tehdejšího národního podniku Kovosvit Sezimovo Ústí. Poté vystudoval Střední průmyslovou školu strojní v Táboře, kde se mu strojařina, podle jeho vlastních slov, dostala do krve. Ovšem stejně jako strojařinu, měl rád i automobily. Snad proto, aby jim byl blíž, živil se téměř pět let jako dispečer nákladní dopravy v ČSAD Pelhřimov. Později přijal nabídku místa učitele praktického vyučování na SPSŠ v Pelhřimově. Po roce 1989 vstoupil do komunální politiky a od roku 1998 vykonával po tři volební období funkci místostarosty města. Někdy na konci roku 2010 mu jeho dcera při pohledu na vnoučka, hrajícího si s traktorem řekla zřejmě osudovou větu: "Tati tady máš inspiraci." Odpověděl jí: "Já to zkusím". Tehdy samozřejmě nemohl tušit, že o osm let později budeme otevírat výstavu jeho vlastnoručně vyrobených hraček. Přijďte se přesvědčit v sobotu 6. října 2018 v 15 hodin na zámek, jak se to Karlovi podařilo.
Výstava potrvá do 2. listopadu 2018.
 

Karel Beránek - JÁ TO ZKUSÍM 

TŘIKRÁT JINAK

Třikrát jinak se jmenuje výstava, která bude zahájena v sobotu 1. září 2018 v 15 hodin ve výstavní síni Městského muzea na zámku v Kamenici nad Lipou. Jedná se prezentaci obrazů tří žen-autorek Jaroslavy Plášilové Chlupáčové, Jaroslavy Šedové a Stanislavy Šebestové. Všechny již v minulosti vystavovaly nejen v muzeu, ale i ve zdejší Městské knihovně, společně však vystavují poprvé.
Jaroslava Plášilová Chlupáčová /JAPLACH/ žije od dětství v Kamenici nad Lipou. Od školních let se zajímá o kresbu a malbu a po celou tuto dobu až do současnosti se věnuje vlastní tvorbě, s níž se návštěvníci mohli seznámit na společných i samostatných nejen v Kamenici nad Lipou, ale po celé republice. Jaroslava Šedová rovněž žije v Kamenici nad Lipou. Malování ji vždy lákalo, ale pro nedostatek času se mu věnuje až posledních devět let. Ráda tvoří krajiny a květinové motivy akrylovými barvami. Nikoli poslední v řadě - Stanislava Šebestová v současné době žije a pracuje v nedaleké Včelničce. První zkušenosti s malováním sbírala na základní škole. Velice obdivuje olejomalbu, líbí se jí její charakter a jedinečnost. Převážně se zaměřuje na malování zátiší a krajinek olejovými barvami. Výstava potrvá do 30. září a všechny autorky, spolu s organizátory, se těší na vaši návštěvu.

 

AUTOGRAMY ZE SBÍRKY MARKA CHRAMOSTY

Městské muzeum v Kamenici nad Lipou připravilo na červen tohoto roku další výstavu z volného cyklu Jen tak si sbírám.
Tentokrát se jedná o kamenického sběratele Marka Chramostu a jeho sbírku autogramů, která aktuálně čítá více než 1.700 kusů. Nalezneme v ní podepsané fotografie, plakáty, knihy, ale také CD nebo míče. Prvním exemplářem sbírky byl autogram písničkáře Josefa Fouska. 
Pan Chramosta buduje svou sbírku již více než 10 let. Přírůstky podle svých slov nejčastěji získává korespondencí s nejrůznějšími osobnostmi či výměnou s dalšími sběrateli.

Vernisáž v sobotu 2. června 2018 v 15 hodin na zámkku. Výstava potrvá do 1. července 2018.

Autogramy 

 

KAMENICKÉ OSOBNOSTI II.

Květnová výstava Kamenické osobnosti II. navazuje na obdobnou, která proběhla v dubnu loňského roku. Pokračuje v představování významných osobností, tak či onak spjatých s Kamenicí nad Lipou, jejichž výročí narození nebo úmrtí si v letošním roce připomínáme. 
Výstava mapuje pomocí archivních dokumentů i trojrozměrných předmětů z muzejní sbírky životní pouť více než dvaceti mužů a žen, jež se každý svým způsobem zasloužili o Kamenici nad Lipou. Opět mezi nimi nalezneme pestrou paletu povolání a zájmů od majitele panství, přes vědce a univerzitního profesora, učitele, podnikatele, malíře, hudebníka či operní pěvkyni, až po vlasteneckého kněze, kronikáře, divadelního ochotníka nebo zakladatele zdejšího muzea.
Zájem návštěvníků o loňskou výstavu vytváří předpoklad pro pokračování v připomínání dalších významných občanů, kteří spoluvytvářeli dějiny Kamenice nad Lipou.
Vernisáž se koná v sobotu 5. května 2018 v 15 hodin.
 

 

KŘÍŽOVÉ CESTY V KRAJINĚ

Na začátek nové sezóny připravilo Městské muzeum v Kamenici nad Lipou pro své návštěvníky výstavu s názvem Křížové cesty v krajině. Jedná se o putovní výstavu, sestavenou kutnohorskou agenturou Veselý lidový rok, která dokumentuje některé křížové cesty vybudované pod širým nebem. Jejím cílem a smyslem je, slovy autora PhDr. Dalibora Hobla, s křížovými cestami seznamovat a ukazovat je nejen jako znamení církevního bytí či nebytí, ale především jako dílo lidských rukou, které dokonalým způsobem dokázalo skloubit přírodu s hmotným celkem.
Pracovníci muzea rozšířili výstavu o dokumentaci křížové cesty na Bradlo v Kamenici nad Lipou.

 

OLEJOVÉ A RELIÉFNÍ OBRAZY ZDEŇKY CHALOUPKOVÉ

V březnu patří výstavní prostory našeho muzea prezentaci tvorby paní Zdeňky Chaloupkové. Výstava má název OLEJOVÉ A RELIÉFNÍ OBRAZY a její slavnostní zahájení proběhne v sobotu 3. března 2018 v 15 hodin. Srdečně zveme všechny milovníky umění. Výstava potrvá do 1. dubna 2018.

Výstava 

 

HÁČKOVANÝ SVĚT

Na měsíc říjen připravilo Městské muzeum v Kamenici nad Lipou pro své návštěvníky poutavou výstavu s názvem Háčkovaný svět. Jedná se o známé panenky Barbie oblečené do háčkovaných kostýmů, inspirovaných postavami ze známých i méně známých pohádek a filmů. Autorky háčkovaných oblečků i samotné výstavy Kateřina Citová a Simona Mecerodová takto oblékly již více než 500 panenek. Část z této sbírky nyní mají možnost vidět i návštěvníci kamenického muzea. Nenechte si ujít příležitost podívat se na výstavu, která nepochybně potěší děti i dospělé. Výstava potrvá od 3. do 31. října. Otevírací doba: úterý - pátek od 10 do 15 hodin, sobota a neděle od 10 do 17 hodin.

 

 

 

KAMENICE VČERA A DNES

Kamenice včera a dnes je název výstavy srovnávacích fotografií, která umožní návštěvníkům na jednom místě pozorovat a uvědomit si, jak se Kamenice nad Lipou v průběhu času proměňovala. K vybraným fotografiím z archivu muzea zhotovil kamenický fotograf a patriot Míla Hošek jejich současné "protějšky" (vždy se snahou o maximální přesnost ve smyslu nalezení stejného postavení fotografa, jako tomu bylo u původního snímku). Jak se záměr podařil můžete sami posoudit ve výstavní síni muzea již v sobotu 27. května 2017 od 15 hodin, kdy proběhne slavnostní zahájení výstavy.
 

 

KAMENICKÉ OSOBNOSTI I.

Na začátek sezóny připravilo muzeum svým návštěvníkům dokumentární výstavu, která představuje několik vybraných osobností, u nichž si v letošním roce připomínáme "kulaté" výročí narození či úmrtí a jež jsou různým způsobem s Kamenicí nad Lipou spjaté. Někteří se zde narodili, jiní sem přišli, ale všichni mají jedno společné - svou činností se nesmazatelně zapsali do historie města.
Výstava mapuje jejich život za pomoci archivních dokumentů i trojrozměrných předmětů z muzejní sbírky. Mezi třinácti vybranými osobnostmi nalezneme učitele, literáty, malíře, hudebníky, ale i městského tajemníka, starostu či zakladatele muzea.
Jednička v názvu značí předpoklad pokračování v připomínání dalších významných občanů, kteří spoluvytvářeli dějiny Kamenice nad Lipou.
Vernisáž se koná ve středu 5. dubna 2017 v 16 hodin., výstava potrvá do 21. května.

 

 

JEN TAK SI SBÍRÁM V. - sbírka sýrových etiket a obalů Jaroslava Heziny

První letošní výstavou v kamenickém muzeu je prezentace sbírky sýrových etiket a obalů pana Jaroslava Heziny z Kamenice nad Lipou. Tato výstava je v pořadí pátým projektem volného cyklu JEN TAK SI SBÍRÁM, v jehož rámci muzeum představuje zajímavé soubory amatérských sběratelů nejen z Kamenice nad Lipou. 

 

KOUZLENÍ S PATCHWORKEM

Od 8. listopadu probíhá ve výstavní síni Městského muzea v Kamenici nad Lipou prodejní výstava prací Jany Hrevúšové pod názvem Kouzlení s patchworkem.
Jana Hrevúšová se patchworku věnuje od roku 2011. S touto technikou se seznámila v Belgii, kde s manželem tři roky žila ve městě Mons. Intenzivně zde navštěvovala patchworkové kurzy a učila se nové věci. Patchwork se pro ni stal důležitou součástí života.
Nejraději má u nás poměrně neznámou techniku, která se jmenuje reversible (oboustranný quilt). Mnoho lidí si ji plete s šestihodinovou dekou. Poslední dobou si oblíbila kombinaci strojové výšivky a patchworku.
Byla členkou klubu patchworku, který tvořily ženy z celého světa a každý rok pořádaly výstavu. Během svého pobytu v Monsu se zúčastnila se svými výrobky dvou ročníků výstavy.
V prosinci roku 2012 v Jihlavě zorganizovala první patchworkovou výstavu, kde byly vystaveny quilty šikovných patchworkářek z Jihlavy a okolí. V letošním roce (ve dnech 5. a 6. listopadu) se uskutečnil již pátý ročník, na němž byly prezentovány nejen patchworkové výrobky, ale i ostatní tvoření jako je FIMO, korálky, plstění, háčkování, vyšívání a další ukázky krásných ručních prací.
Výstava v kamenickém muzeu potrvá do 23. prosince a přístupná je vždy od úterý do pátku od 10 do 15 hodin. 

Otevřeno bude rovněž během vánočního jarmarku v neděli 11. prosince od 10 do 15 hodin.

 

 

 

MÉ VIDÉNÍ KRÁSY SVĚTA

je název výstavy obrazů třebíčské malířky Dany Horčičkové, kterou v říjnu hostí výstavní síň kamenického muzea.
Dana Horčičková se narodila ve Skalné u Chebu v početné rodině 7 dětí. Již v mládí projevovala zálibu v malování, kterou potom dovedně uplatnila ve svém povolání pánské a dámské krejčové, která ji dovolila uplatnit fantazii, představivost a cit pro barvy.    
Do Třebíče se s rodinou přestěhovala v roce 1981, ale až mnohem později, asi v roce 2005 se plně rozvinul její talent a ona začala realizovat svůj sen malování. Naplnění tohoto snu vyvrcholila její 1. výstavou v roce 2013 v prostorách hotelu Mahler v Jihlavě. Výstava byla nazvána „Splněný sen“. Následovaly další výstavy v Třebíči, Mnichově a Kolíně.    
V jejich obrazech se ukrývá vtip, fantazie, tajemství, ale i vyjádření její nálady a tužeb.
Přijměte prosím její pozvání a vstupte do světa barevné a zářivé poezie.
Výstava potrvá od 1. do 31. října 2016.
 

Mé vidění krásy světa 

OLEJOMALBY Pavla Kessnera

Na září letošního roku připravilo Městské muzeum v Kamenici nad Lipou výstavu olejomaleb třebíčského malíře Pavla Kessnera.
Pavel Kessner se narodil 14. 7. 1958 v Písku, kde také absolvoval základní školu a místní gymnázium. Odmalička se kromě malování věnuje také hudbě, v písecké LŠU absolvoval osmiletý cyklus hry na akordeon. Po maturitě začal studovat pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích, obor matematika - fyzika. Studium završil rigorózní zkouškou a získal titul PaedDr. - doktor pedagogických věd. 
Před nástupem na vojenskou základní službu krátce působil na základní škole v Praze, po ukončení vojenské služby se s manželkou přestěhoval z Prahy do Třebíče a začal vyučovat na gymnáziu v Moravských Budějovicích (od října 1983). Po sedmi letech přestoupil na gymnázium do Třebíče, kde působil až do roku 2000. V tomto roce prošel vítězně konkurzním řízením na místo ředitele Základní školy Třebíč, Horka-Domky, kde působí dodnes.
Maluje pro radost svou a svých blízkých, své obrazy vystavoval pouze dvakrát. Svůj styl malování nazývá "naivním detailismem", obdivuje díla ruských realistů, např. Šiškina, Levitana, Polenova, Repina a dalších.
Výstava trvá od 3. do 30. září 2016.

  

Obrazy ze sbírek muzea

Na druhou polovinu prázdnin připravilo Městské muzeum v Kamenici nad Lipou výstavu s názvem Obrazy ze sbírek muzea.
Jedná se o výběr z obrazového fondu, zaměřený tématicky na město Kamenice nad Lipou a některé jeho osobnosti (hudební skladatel Vítězslav Novák nebo básnířka Jarmila Hanzálková). 
Mezi autory se objevují např. Alois Kalvoda, František Daněk Sedláček, Jaroslav Šetelík, Marie Galimberti-Provázková, Jan Plíva, Jaroslav Novák, ale i Karel Aldorf, Jiří Mádlo, Jaromír Podolský, Jiří Duffek či Jaroslava Chlupáčová.
Výstava probíhá na kamenickém zámku od 23. července do 31. srpna 2016.

Obrazy ze sbírek muzea 

Za přírodou Spojených států

Pod tímto názvem se skrývá výstava fotografií Jaroslavy a Jana Frouzových. 
Jan Frouz pracuje na Univerzitě Karlově, kde je ředitelem Centra pro otázky životního prostředí a je též profesorem na  Ústavu pro životní prostředí PřF UK a na částečný úvazek je též  zaměstnán v Biologickém centru AV ČR v Českých Budějovicích. Zabývá se rolí půdních organismů při vývoji půd a aplikaci těchto poznatků při obnově ekosystémů zejména na výsypkách po těžbě uhlí, ale i jinde. Absolvoval řadu zahraničních stáží v USA, Německu nebo Itálii. 
Jaroslava Frouzová je vědeckou pracovnicí Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích. Zabývá se použitím sonaru při studiu vodních ekosystémů. Absolvovala řadu pracovních zahraničních pobytů v USA, Thajsku, na Filipínách či Srí Lance.  
Jedním z jejich společných koníčků je cestování. A právě z cest pocházejí fotografie na kamenické výstavě. Další cestovatelské fotografie je možno nalézt na www.cestyjf.wz.cz.
Vernisáž výstavy se koná v sobotu 11. června 2016 v 16 hodin. 

 

 

MOJE KAMENICE PODRUHÉ

je název výstavy fotografií kamenického patriota Míly Hoška, která byla slavnostně zahájena ve výstavní síni muzea na zámku v sobotu 7. května 2016. 
Autora není třeba dlouze představovat. Tak tedy jen stručně: Míla Hošek se narodil v roce 1934 v Kamenici nad Lipou v domě č. 58 na tehdejším Prokopově náměstí. V roce 1949 ukončil zdejší základní školu a odešel studovat Odbornou školu jemné mechaniky JENES v Trhových Svinech, kterou absolvoval v roce 1952. O tři roky později maturoval na Vyšší průmyslové škole strojnické v Písku. Poté mu byla přidělena umístěnka do Strojní traktorové stanice (STS) v Jihlavě, ale nakonec mohl nastoupit do STS v Kamenici nad Lipou, kde pracoval jako strojní technik. Po zrušení okresu Kamenice nad Lipou v roce 1960 zanikla i STS a Míla Hošek odešel pracovat do Kovozávodu Partex v Nové Včelnici jako výrobní dispečer. Po politických peripetiích na konci 60. let zakotvil v roce 1970 v Tylexu v Kamenici nad Lipou, kde až do odchodu do důchodu roku 1994 připravoval programy pro vyšívací automaty.
Velkým koníčkem Míly Hoška byl tanec.V roce 1959 si se svou manželkou udělali  kvalifikaci učitelů tance a pak celých 45 let vyučovali v tanečních kurzech nejen v Kamenici, ale i v mnoha městech našeho kraje. Deset let také vedli taneční soubor WOOSUM HOOPLA, složený z manželských párů.
Po odchodu do důchodu se dlouhých patnáct let  staral o kamenický Zpravodaj, kde využil svého dalšího celoživotního koníčka – fotografování.
Za svou veřejnou činnost a neúnavnou propagaci Kamenice nad Lipou byl Míla Hošek oceněn starostou města při tradičním přijetí na kamenickém zámku.
Výstava Moje Kamenice podruhé potrvá do 5. června 2016.

 

Betlém v životní velikosti z Kamenice nad Lipou

Betlém zhotovený řezbářem Bohumilem Biňovcem z Kamenice nad Lipou tvoří v současné době 14 dřevěných figur - klečící anděl, mouřenín, král s darem, klečící král, sv. Josef, sv. Marie, pasáček. Soubor doplňují zvířata – osel, kráva a dvě ovce. Nad salaší se nachází vyřezávaná betlémská hvězda – symbol zrození a Vánoc, před salaší je umístěna kolébka.
Postavy jsou vyrobeny z jednoho kusu lipového kmene. K některým figurám musely být kvůli šířce udělány nákližky, tím se vlastní zhotovení figury časově prodlužuje. 
První postava sv. Marie byla dokončena v roce 2010 a zatím poslední figura klečícího anděla byla zhotovena v září 2015. Betlém bude v budoucnu rozšířen o další postavy vznášejících se andělů a dvou nosičů hroznů.
S řezbářstvím začal pan Bohumil Biňovec v roce 2005, když se inspiroval sochou od řezbáře pana Floriána, který pochází ze staré řezbářské rodiny, nyní žije ve Francii. Tak vznikl nápad, ke kterému kamenický řezbář přidal svůj talent a vytvořil první dílo - betlém s figurami 23 cm vysokými. 
Již v roce 2008 slavil první úspěch, kdy v mezinárodní soutěži „Nožík Tomáše Krýzy“ v Jindřichově Hradci právě s tímto betlémem získal diváckou cenu. 
Poté začal pracovat na novém betlému s výškou postav až dva metry. Tento betlém byl vystaven pouze jednou, v rozsahu své jedné třetiny, v muzeu v Jindřichově Hradci. 
V rozšířené podobě Vám jej řezbář pan Bohumil Biňovec představuje nyní v adventním čase na zámku v Kamenici nad Lipou.
Betlém zde bude vystaven od 29. listopadu 2015 do 12. ledna 2016.

 

Vánoční jarmark

Již poosmé pro Vás připravuje Správa kulturních zařízení města Kamenice nad Lipou tradiční Vánoční jarmark. Tentokrát ve spolupráci s Městem Kamenice nad Lipou a Komisí pro volný čas a navíc ve výrazně rozšířené podobě.
Jarmark se uskuteční v neděli 13. prosince 2015 již od 10 hodin dopoledne. Představí se více než 30 výrobců a prodejců více i méně tradičního vánočního zboží, které naleznete nejen na nádvoří zámku, ale i v přízemních prostorách severního a jižního křídla zámku.
Pro zájemce všech věkových kategorií připravujeme tvořivé dílny. Na zámeckém nádvoří bude probíhat bohatý kulturní program, po celou dobu konání akce si mohou návštěvníci ve výstavní síni muzea prohlédnout betlém řezbáře Bohumila Biňovce.
Chybět nebude ani občerstvení.
Pomyslnou třešničku na dortu pak obstará koncert smyčcového tria String Ladies, který začne v renesančním sále v 15 hodin.
Přijďte s námi prožít adventní neděli, těšíme se na Vás.

 

70 let MO ČRS Kamenice nad Lipou

V červnu letošního roku uplynulo 70 let od založení Místní organizace Českého rybářského svazu v Kamenici nad Lipou. Toto významné výročí připomíná, vedle několika dalších akcí, také stejnojmenná výstava, kterou společně uspořádali kameničtí rybáři a pracovníci Městského muzea.
Návštěvníci si mohou, prostřednictvím množství fotografického a dalšího archivního materiálu, projít zajímavou historii kamenického rybářství. Nechybí samozřejmě ani atraktivní trojrozměrné exponáty (Pamětní kniha místní organizace se zakládacím zápisem, výpustní čep rybníku Sýkorák, trofejní úlovky kamenických rybářů, historické rybářské náčiní atd.).
Výstava byla slavnostně zahájena 8. října a potrvá do 20. listopadu 2015.
 

Rybáři 70 let 

OSTŘENÍ - fotografie Moniky Novákové

Moniku Novákovou znají všichni pravidelní i náhodní návštěvníci letního festivalu hraček Hračkobraní na zámku v Kamenici nad Lipou. Ano je to ta drobná žena obklopená barevnými keramickými magnetkami, která vedle stánku obsluhuje tvořivou dílnu, v níž si návštěvníci doslova všech věkových kategorií vybarvují každý svou magnetku podle vlastní fantazie a vkusu. Vedle toho se její firma zaměřuje rovněž na výtvarnou a malířskou výzdobu interiérů dětských vzdělávacích zařízení, škol, klubů nemocni atd.

Toto vše o ní téměř všichni ví. Co však ještě mnozí neví je, že Monika se věnuje i fotografii. 
A právě její fotografickou tvorbu vám představí výstava s názvem Ostření, která bude ve výstavní síni Městského muzea v Kamenici nad Lipou na zdejším zámku otevřena v pátek 4. září 2015 v 18 hodin.
Výstava potrvá do 30. září 2015.

 


75 let muzea v Kamenici nad Lipou 

Myšlenka založit v Kamenici nad Lipou muzeum se poprvé objevila již v roce 1895. Tehdy se prvním ředitelem nově zřízené chlapecké školy ve městě stal Jakub Alois Jindra, dosavadní odborný učitel měšťanské školy v nedalekých Počátkách. V Kamenici se seznámil s lékárníkem PhMr. Josefem Pětníkem, rovněž milovníkem starých památek a vlastníkem numismatické sbírky. Tato dvojice zachránila více než deset vzácných městských listin, nalezených na půdě radnice (mezi nimi např. městský kopiář z 15. století či majestát Ferdinanda III. z roku 1652). Josef Pětník listiny očistil, opravil některé polámané pečeti a vše uschoval ve svém bytě. V roce 1904 přišel do Kamenice nad Lipou jako učitel další nadšenec a podporovatel muzejní myšlenky, Václav Škorpík. Tehdy byly všechny památky předány k uložení do školního kabinetu. Následujícího roku již došlo k založení komitétu pro zřízení muzea. 
Zdálo se, že zrod kamenického muzea je na spadnutí, ale opak byl pravdou. Na cestě k jeho vzniku bylo třeba překonat ještě mnoho překážek. Blýskat na lepší časy se začalo, poněkud paradoxně, až během válečné doby začátkem roku 1940, kdy zahájil činnost přípravný výbor muzea ve složení: Jan Ježek (předseda výboru), Václav Škorpík, František Doutlík, Jan Čeček, František Nápravník, František Sobíšek, Vojtěch Štucbart a Václav Vadlejch. Architekt Jan Čeček v regionálním periodiku Krajinské listy vyzval veřejnost k odevzdání památek a ostatních věcí historické či kulturní hodnoty ve prospěch zakládaného muzea. Na slavnostní schůzi, která proběhla v neděli 25. srpna 1940 v hotelu U Lípy, pak bylo muzeum předáno starostovi města JUDr. Janu Válovi. Následně si všichni občané mohli na radnici poprvé prohlédnout vystavené muzejní sbírky.                                                                                                      
Dlouhá léta hledalo kamenické muzeum vyhovující prostory pro uložení a prezentaci svých sbírek. Nejprve sídlilo v několika málo místnostech uvolněných na radnici. Teprve v roce 1958 přesídlilo do budovy bývalé vzorkovny skla v Palackého ulici, kde setrvalo téměř celé půlstoletí. Instalace stálých expozic však postupovala jen velmi pomalu. K zásadním změnám docházelo až počátkem 70. let - v roce 1970, v souvislosti s oslavami 100. výročí narození Vítězslava Nováka, byla otevřena jeho pamětní síň. O čtyři roky později následovala expozice dělnického a partyzánského hnutí na Kamenicku a vše završila v roce 1976 otevřená expozice Dějiny města Kamenice nad Lipou a síň lidového výtvarného umění.
K dosud poslednímu stěhování muzea došlo v roce 2004, a to do pronajatých prostor v jižním křídle kamenického zámku, který po dlouholeté zásadní rekonstrukci otevřelo Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Ve třech sálech zde muzeum postupně v letech 2006 - 2010 vybudovalo stálou expozici s názvem Muzeum pro všechny smysly.
U příležitosti letošního 75. výročí svého vzniku pořádá muzeum výstavu ze sbírek, která bude přístupná od soboty 18. července ve výstavní síni na zámku. Slavnostní zakončení proběhne v den výročí - úterý 25. srpna 2015 v 17 hodin. 

Srdečně zveme všechny občany města.                                                         
 

  

DAGMAR DOST- NOLDEN „Letem pošetilým světem"

( Flying through the preposterous world )

Vernisáž se koná v sobotu 30. května 2015 v 15 hodin
Mezinárodně uznávaná malířka a sochařka Dagmar Dost-Nolden ukáže obrazy a sochy z posledních let. Jejich tématem je věčná, stále se proměňující energie v jejích nejrůznějších formách. To znamená pohyb a dynamiku. Proudění sil, které jako by se snažily opustit uzavřený rám obrazu a rozletět se dál do prostoru.
Autorka používá techniku malby převážně akrylovými barvami, ale s příměsí písku a různých struktur. Díla působí prostorově a lehce, ale zároveň i uzemněně a hapticky, vyzývající k doteku.
Dagmar Dost-Nolden vystudovala pražskou Akademii výtvarných umění a poté odešla do německého Kolína nad Rýnem, tehdejšího důležitého uměleckého centra, kde žije a tvoří dodnes. Kromě toho je ovšem často přítomna v Česku, kde v poslední době velmi ráda vystavuje. Umělkyně měla mnoho samostatných i skupinových výstav po celém světě a její díla jsou zastoupena v mnoha institucích a sbírkách. Výstava potrvá do 30. června 2015.
Více informací na www.dost-nolden.de  a www.muzeumvsemismysly.cz

 

 

 

 

V I I I . K a m e n i c k á  m u z e j n í  n o c

( t i s k o v á z p r á v a )

V letošním roce se koná již XI. ročník Festivalu muzejních nocí, který probíhá od 15. května do 13. června 2015.Celorepublikový festival, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR a Národním muzeem, zastřešuje jednotlivé akce muzeí a galerií, které nabízejí nočním návštěvníkům kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných kulturních programů. Mimořádně úspěšný Festival muzejních nocí se stal ojedinělou kulturní a společenskou událostí, do které se každý rok zapojují nové instituce, a která nemá svým rozsahem v Evropě obdoby. Na letošním XI. ročníku, jehož národní zahájení hostil 15.
května Liberec, se podílí 418 institucí ze 161 měst. Řadu muzejních nocí uzavře 13. června 2015 XII. ročník Pražské muzejní noci.
K Festivalu muzejních nocí se letos již po osmé připojilo i Městské muzeum v Kamenici nad Lipou - Kamenická muzejní noc se letos koná v pátek 22. května od 19 hodin na zámku. Návštěvníky uvítají kostýmovaní chůdochodci, proběhne akrobatické komediální představení Fangle, pro děti bude opět připraven oblíbený poznávací kvíz, průvodce zavede zájemce do všech expozičních a výstavních prostor zámku a závěr tradičně obstará ohňová show, tentokrát pod názvem Fire Hits. Po celou dobu bude k
dispozici občerstvení.
Přijďte s námi oslavit svátek muzeí!
 

  

TOULKY KRAJINOU (obrazy Hany Benešové)

V měsíci květnu hostí výstavní síň kamenického muzea obrazy červenořečické malířky Hany Benešové.
Autorka pochází z malé vesnice Bácovice na Pelhřimovsku uprostřed krásné Vysočiny, kde prožila své dětství. Žije s rodinou v Červené Řečici. Malování se jí stalo koníčkem v pozdějším věku. Skrytý sen z mládí se začal naplňovat milým dárkem v podobě skicáku a malířského stojanu. Ráda se toulá milovanou přírodou a barvitá pestrost naší malebné Vysočiny je stálou inspirací pro tvorbu obrazů, z kterých vyzařuje vlastní osobité vyjádření hloubky pohledu a citu. Maluje olejovými barvami pro potěšení  i na zakázku. 
Díla Hany Benešové byla k vidění na desítce samostatných výstav. Dalšími jejími koníčky jsou cestování a turistika, má ráda květiny a zajímá se o astrologii.
Vernisáž výstavy se koná v pátek 1. května a otevřena bude do 31. května. 

Otto Linhart, radista vysílačky domácího odboje Sparta I
a jeho kameničtí podporovatelé

Specifikem domácího protinacistického odboje v českých zemích, ale i na Slovensku, bylo vedle jeho jednotného vedení prostřednictvím koordinačního orgánu ÚVOD i dlouhodobé a dobře organizované rádiové spojení s exilovou vládou v Londýně. Jedním z oněch tichých bojovníků - radistů byl také ruský legionář Otto Linhart.
Otto Linhart se narodil 24. září 1895 v Praze jako nejmladší ze čtyř bratrů. Jeho bratři Bedřich, Zdeněk a Václav se také zapojili do odbojové činnosti a zaplatili za to svými životy.
V období první republiky pracoval Otto Linhart na ředitelství pošt v Praze jako poštovní revident - radiotelegrafista. Po okupaci Československa se díky své profesi stal radistou ve spojovací skupině koordinačního orgánu domácího odboje ÚVOD. Pod vedením JUC. Rudolfa Mareše až do září 1941 obsluhoval společně s čet. Jindřichem Klečkou vysílačku Sparta I. Jen díky střelnému zranění, které nešťastnou náhodou utrpěl 22. září 1941, se vyhnul zatýkání v pražských Hodkovičkách, kde gestapo 4. října 1941 přepadlo Spartu I přímo při vysílání. Linhartův spolupracovník čet. Jindřich Klečka se zastřelil.
Od přepadení vysílačky žil Otto Linhart až do konce války v ilegalitě. Ukrýval se na různých místech protektorátu - Praha, Plzeň, Strakonice, Protivín, Lipník nad Bečvou ad. Nejdelší období však strávil v Kamenici nad Lipou v rodině Ježkových, kde mu úkryt obstaral jeho přítel Ing. Richard Reisner, obchodní zástupce. Syn manželů Ježkových Karel vedl v Kamenici obchod s drogistickým zbožím a tak korespondence s Ing. Reisnerem a cesty do Prahy se zdály být přirozeným obchodním stykem, za nímž se však skrývala ilegální odbojová činnost a spojení ÚVODu z Prahy na Vysočinu. V rodině Jana a Marie Ježkových nalezl Otto Linhart útočiště na více než 16 měsíců. V lednu 1944 vycítil znovu nebezpečí a přesunul se ke kamenickému poštovnímu doručovateli Janu Křížovi. Zde se skrýval do února 1944, kdy jej hrozící odhalení přinutilo k návratu do Prahy. V dubnu 1944 se ing. Richard Reisner během zatýkání otrávil. Korespondence s Karlem Ježkem nalezená u něj v bytě vedla k zatčení rodiny Ježkových v Kamenici nad Lipou. Otto Linhart se postupně skrýval na dalších místech v Praze. Květnová revoluce jej zastihla v ilegálním bytě u Františka Maliny na Pankráci.
Otto Linhart prožil v ilegalitě více než 43 měsíců. Za svou odbojovou činnost zaplatil ztrátou tří bratrů; manželka Božena Linhartová, sestry Marie Linhartová a Ludmila Stöcklová byly od dubna 1944 do konce války vězněny v koncentračním táboře Ravensbrück.
Po válce se Otto Linhart vrátil ke své práci poštovního kontrolora na telefonní ústředně Hlavní pošty v Praze. Zemřel v zapomenutí 29. března 1980.
Výstava je připomenutím jeho hrdinské činnosti v protinacistickém odboji.

Výstava potrvá do 30. dubna 2015. 

 

Jana Topinková-Medková PORTRÉTY A ZÁTIŠÍ

První letošní výstavou v kamenickém muzeu je prezentace díla Jany Topinkové-Medkové, které se sem vrací opět po dvou letech.

Autorka se narodila ve Chválkově, kde také prožila své mládí. Z počátku se učila v jednotřídce ve chválkovské škole a poté v Černovicích u Tábora. Po skončení povinné školní docházky začala studovat na SVVŚ v Kamenici nad Lipou a následně vystudovala Pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích.

Po studiích se provdala, samozřejmě také v Kamenici nad Lipou, a následovala manžela do severočeského Chomutova, kde pracovala jako učitelka a kde také stále s rodinou žije a tvoří.

Začátky její výtvarné tvorby sahají do daleké minulosti, kdy  si příležitostně vyráběla např. dřevěné malované šperky, drhala, malovala dětem atp. Později se jí zalíbilo paličkování, absolvovala kurz a vytvořila mnoho krásných paličkovaných obrázků, paličkované límečky, vánoční a velikonoční ozdoby. Většinu prací si také sama paspartovala.

Stále častěji však začínala tíhnout k malování. Zpočátku si vytvářela  jednoduché obrázky a později s rozhodla, že se stane členkou chomutovského malířského společenství DUHA, kde získávala a stále získává nové malířské zkušenosti od  renomovaných místních umělců.

Její tvorba je velmi různorodá, maluje olejem, akvarelem, uhlem, křídou. Taktéž  témata nejsou jednotná a  tvoří dle nálad. Jednou jsou to zátiší, podruhé pak architektura, krajinky a neváhá se pustit i do portrétu či aktu.

Na aktuální výstavě představí, jak sám název ukazuje, především portréty a zátiší.

Vernisáž se koná v sobotu 28. února 2015 v 15 hodin, výstava potrvá do 31. března.
 

  

Vánoční výstava ručních prací

Na letošní advent připravili pracovníci kamenického muzea pro své návštěvníky, ve spolupráci s Místní organizací Svazu tělesně postižených v Kamenici nad Lipou, Vánoční výstavu ručních prací. 

Slavnostní zahájení proběhne v 1. adventní neděli 30. listopadu 2014 v 15:30 ve výstavní síni muzea nazámku. V doprovodném kulturním programu vystoupí děti z Trojlístku - centra pro děti a rodinu Kamenice nad Lipou. Pro návštěvníky vernisáže bude připravena i ochutnávka vánočního cukroví a punče.

Výstava potrvá do 21. prosince 2014, kdy se uskuteční její derniéra v rámci tradiční akce Zlatá neděle na zámku.

 


 

Vánoční výstava ručních prací

  

Kamenický fotograf Vladimír Kučera

Ke 105. výročí narození známého kamenického fotografa připravilo muzeum výstavu, mapující v průřezu autorovo celoživotní dílo.
Vladimír Kučera se narodil 8. listopadu 1909 v Nové Včelnici. Do Kamenice přesídlil s rodiči v roce 1928 a žil zde plných 72 let až do svého úmrtí 10. července 2000. Pracoval v koloniálu svého otce, který později převzal. V roce 1949 byl obchod znárodněn a tehdejší NARPA zde zřídila papírnictví. Vladimír Kučera později pracoval v STS v Kamenici nad Lipou a Pacově. V roce 1969 odešel na penzi a naplno se věnoval svému největšímu koníčku - fotografii.
Zachycovat skutečnost fotoaparátem jej přitahovalo již od mládí. Začínal na skleněných deskách a postupně objevoval, také díky intenzivnímu studiu teoretické literatury, další a další taje fotografického řemesla. Své práce postupně začal vystavovat a získal za ně nejedno ocenění. V kulturním domě vedl fotoamatérský kroužek, fotografoval i pro muzeum a kamenický Zpravodaj.
Stal se skutečným fotoreportérem města a jeho snímky dnes mají, vedle nesporné umělecké, velkou dokumentární hodnotu.
Přijměte pozvání na výstavu, která bude zahájena ve středu 8. října v 17 hodin a potrvá do 21. listopadu 2014.
 

Kučera plakát 

Reklama a děti

(výstava ze sbírek Múzea obchodu Bratislava v kamenickém muzeu)
    Tak, jako v současnosti i v minulosti produkovaly  firmy reklamní prostředky, které souvisely s dětmi. V podstatě existovaly dvě formy:
1.    reklama, která na děti působí, je pro ně určená (ve skutečnosti pro rodiče, ale zprostředkovaně), která používá témata, atmosféru, zvířata, postavy a věci blízké dětem. Využívá také dětské sběratelské sklony, upoutává je opakováním a vytvářením kolekcí.
2.    reklama, v níž děti přímo vystupují, jako něco hezkého, milého, přitažlivého, či bezbranného, jako prostředek, který má zmírnit dravost výrobce, či prodejce konkrétního zboží nebo zakrýt průhlednou snahu prodat.
Z dobových pramenů, určených tvůrcům reklamy se dokonce dovídáme, že kdo chce tvořit reklamu určenou pro široké masy, by si měl uvědomit, že: „...masa je primitivní jako děti“. Každý tvůrce by se proto měl po určitou dobu pohybovat mezi dětmi a potom se snažit komunikovat s tím dětským, co je v každém dospělém. Děti a mládež mají velkou fantazii a jednoduché myšlení, což imponuje i dospělým. Prostřednictvím poznávání dětské duše  se tvůrce reklamy naučí lidem vyhovět, získat si je a přiblížit se jim. Zajímavý je také dobový názor : „...že žena, hlavní zákaznice, která nejvíce nakupuje, že žena, pro niž hlavně děláme reklamu, je ve své podstatě převážně dítětem.“. Takovouto reklamu produkovali zejména všichni výrobci zboží každodenní potřeby. Především kávy, margarínů, mýdel, drogistického zboží, krémů na obuv, prášků do pečiva, papírnického zboží, či kakaa a cukrovinek. Ve sbírkách Múzea o

muzeum

Hlavní kategorie

Odkazy

adresa

Městské muzeum
v Kamenici nad Lipou
Náměstí Čs. armády 1
KAMENICE NAD LIPOU
394 70

Otevírací doba

květen - září:
úterý až neděle
10.00 - 17.00 hodin

duben a říjen:
sobota a neděle
10.00 - 17.00 hodin
úterý až pátek
10.00 - 15.00 hodin

listopad až březen
úterý až pátek
10.00 - 15.00 hodin

Partneři muzea

Město Kamenice nad Lipou

Ministerstva kultury ČR

Asociace muzeí a galerií České republiky


(c)Elive 2008